PUBLIKACE - Chráněná území Opavska |
Napsal RNDr. Milan Kubačka
|
Úterý, 28 duben 2009 |
Strana 23 z 34
Přírodní památka Otická sopka
Kamenná hora vysoká 311 m se zalesněným severním svahem tvoří hranici mezi Nízkým Jeseníkem a Opavskou pahorkatinou. Odtud se na sever rozkládá část Hornoslezské paroviny, kterou protéká řeka Opava fluvioglaciálními nánosy pokrytými sprašovými hlínami.
Na jihu a na západě přechází rovina do Nízkého Jeseníku, jehož průměrná nadmořská výška je 400 - 500 m. Nízkým Jeseníkem protéká druhý největší vodní tok Opavska, Moravice. V této horské a podhorské části okresu si proráží hluboké, romantické údolí s četnými meandry v podloží, které je tvořeno kulmskými drobami a břidlicemi.
V okrese se setkáme i s povrchovými čedičovými výlevy, k nimž došlo během alpínského vrásnění ve třetihorách. Patří mezi ně i "Otická sopka", kde došlo v třetihorách asi před 20 miliony let k výstupu vyvřelé horniny - čediče podél zlomu. Vyvřelina vypálila do červena o mnoho let starší kulmské břidlice a droby, které jsou odkryty dřívější těžbou písku a kamene.
I ledovec se zde podepsal na reliéfu krajiny. Najdeme zde až 40 m mocné souvrství ledovcových sedimentů. V okrese jsou i další místa s těmito výlevy. Známá je Hůrka u Štemplovce, Červená Hora, lokalita u Budišovic a Kobeřic.
Na travnatých kamenitých stráních Kamenné hory rostl ještě v první polovině minulého století nápadný, krásně modrý, hořeček brvitý.
|
Aktualizováno ( Neděle, 22 duben 2012 )
|