Ve dnech 24. a 25 března 2009 proběhla mezinárodní metodicko-vědecká konference "Hodnocení úspěšnosti procesu integrace v polsko-českém pohraničí (Ksztalcenie integracyjne na pograniczu polsko-czeskim)".Projekt byl spolufinancován z prostředků Evropského fondu rozvoje regionu a současně z fondu samosprávy "Překračujeme hranice".
Organizátory byly Úřad města Racibórz/Sokola Podstawowa NR 1 z Odzialami Integracyjnymi w Raciborzu a Základní škola Opava, Slezského odboje 5, magistrát města Opava.
Dvoudenní pestrý program - panelová diskuse s odborníky z univerzit (Slezská univerzita, Univerzita v Krakově, Katowicích Cieszyně, zástupci MSK, magistrátu statutárního města Opava, zástupci Pedagogicko-psychologické poradny v Opavě,škol a zařízení v Opavě i Ratiboři. Ti všichni mohli prezentovat své zkušenosti a podělit se i ve workshopech o konkrétní poznatky a zkušenosti z oblasti integrace, inluze, separace, obecně ve vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Jak přizpůsobovat vyučování potřebám jednotlivých žáků, hranice speciálního vzdělávání, vzdělávat děti společně nebo podle jejich individuálních potřeb.
Integrace dětí má svá pozitiva, ale i hranice možnosti.
PaedDr. Marcela Kubačková (členka Natury Opava - Czech republic) vystoupila s videoprezentací práce školního poradenského pracoviště v ZŠ Opava, Englišova 82 Opava. Prezentace byla zaměřena prakticky s akcentem na poskytování aktuálních poradenských služeb ve školním prostředí individuálně i skupinově integrovaných dětí v běžném školním prostředí a řešení studijních, osobních, vztahových i třídních problémů.
Otevřela se i otázka, zda a za jakých je integrace žáků se speciálními vzdělávacími potřebami vhodná a přínosná v běžné základní škole, zda vzdělávat děti společně či podle jejich individuálních potřeb. Speciální školy plně neřeší problémy integrace, výzkumy ukazují, že štěstí mladých lidí s obtížemi v jakékoliv školní situaci závisí především na atmosféře přijetí, vytvořené ve škole a to jak v běžné, tak i zvláštní.
Co znamená individualizace ve výuce lze vyjádřit slovy "Najít klíč k zámku pro každé dítě, školu pro všechny".
|