Entomolog Oldřich Kapler z Prahy píše o významném objevu nového majkovitého brouka nedaleko Prevezy v Řecku v časopise Živa č.6/1992. Se svolením autora uveřejňuji část tohoto textu.
"Z moře se vyhouplo slunce a mou pozornost zaujala podivná zelená světélka na blízkém jílovitém srázu. Na svislé stěně seděli jeden vedle dreuhého krásní majkovití brouci rodu Cerocoma. Byly jich desítky a další stále přibývali - seděli totiž na kolonii zemních včelek (Apidae) a právě jsem byl svědkem jejich rojení. Samci s nádhernými tykadly vyhledávali samičky, které skromně čekaly přitisknuty ke stěně. Mezi brouky a přeletujícími včelkami hbitě pobíhaly kodulky (Mutillidae, Hymenoptera). Bylo úžasné pozorovat, kolik života se nachází v kolonii včelek o velikosti snad pěti čtverečních metrů.
Nejsem specialistou na včely ani na vosy, kodulky poznám podle jejich podivných bezkřídlých samiček a přiznám se, že ani Meloidae nejsou mou silnou stránkou. O to větší překvapení mě čekalo, když jsem brouka ukázal přítomnému kolegovi, panu Miroslavu Dvořákovi, který má tuto čeleď v malíčku.
Předběžně mi sdělil, že patrně jde o nový druh, což je v tak zalidněné krajině jistě zajímavým sdělením. Později pak brouky skutečně popsal jako Cerocoma prevezaensis sp. n. na počest místa nálezu a města, které nám zde umožnilo pobývat. naleziště jsem přenechal odborníkovi a sám jsem se věnoval svým zájmům."
Cerocoma schreberi (Fabricius, 1781) samec: všechny nohy žluté, poslední článek zadečku bez výrůstků. Samice: zadeček oranžový, tři poslední články kovově zelené.
Cerocoma prevezaensis M. Dvořák, 1992. Samec: pouze přední holeně a chodidla žluté, přední stehna a celé ostatní nohy tmavé, krátké výrůstky na konci zadečku. Samice:dva poslední články zadečku kovově zelené, svrchní pysk rozdělen, ale plochý.
Cerocoma ephesica Reitter, 1885. Samec: Celé přední nohy žluté, u dalších nohou jen stehna tmavá, nápadné výrůstky na konci zadečku. Samice: dva poslední články zadečku zelené, svrchní pysk rozdělen a podélně střechovitě zdvižen.
U všech tří druhů je ještě více drobných rozlišovacích znaků (tykadla, aedoeagus, poslední tergit zadečku aj.).
Poznámka: Trvalo 104 roky, než byl od druhu Cerocoma Shreberi oddělen jeden příbuzný druh, k poznání dalšího došlo až za dalších 107 let.
Cerocoma prevezaensis na své lokalitě v Agii Apostoli, Preveza, Řecko.
|