Expedici v letošním roce pořádala Natura Opava ve spolupráci se studenty a učiteli středních a vysokých škol. Letos se jí zúčastnila Masarykova střední škola zemědělská z Opavy a Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity Brno. Smyslem expedic je zapojit do poznávání přírody balkánských zemí studenty a učitele. Letos skupině 45 účastníků přírodu Řecka přiblížili lektoři MU z Brna a odborníci soustředěni v občanském sdružení Natura Opava, která celou akci připravila organizačně a programově. Cestou na stanovou základnu Natury v řecké Agii Apostoli u města Prevezy jsme navštívili hlavní město Makedonie Skopje, Soluň, pohoří Olymp, Meteoru. Ze základny jsme vyjížděli za přírodou a historií na ostrov Lefkáda, mokřady a slaniska u Nikopolis, ústí řeky Louros, kaňon řeky Acheron, antickou památku Kassope a památník protitureckého odboje v Zalongu. Při zpáteční cestě jsme obdivovali v pohoří Pindos národní park Vikos - Aoos, hlubokou propast Provatinu na náhorní plošině Astraka. Poslední zastávka byla v hlavním městě Srbska Bělehradě. Akce proběhla pod záštitou primátora Statutárního města Opavy.
.
Smyslem expedice bylo přiblížit studentům různé biotopy ve středomořské oblasti a představit typické zástupce flory a fauny v jejich přirozeném ekosystému. Na každé navštívené lokalitě jsme se snažili najít co největší počet druhů rostlin a živočichů. Organizmy jsme určovali podle determinačních klíčů a atlasů. Poznávání živočichů probíhalo formou pozorování, sběru a lovu. Živočichy, které jsem chytili, jsme zaznamenali, řekli si něco o jejich životě a zase je pustili. Vše jsme vždy podrobně zdokumentovali. Naše výsledky si můžete pročíst v expedičních denících.
.
Makedonie Skopje 25.6.
Město je situováno v severozápadní části Republiky Makedonie na řece Vardaru na křižovatce středověkých obchodních cest z Bělehradu k Egejskému moři a z Dubrovníku do Konstantinopole. Podle sčítání obyvatelstva v roce 2002 žije ve městě Skopje více než 500 000. Co se týče etnického složení obyvatelstva, tvoří Makedonci zhruba dvě třetiny. Následují Albánci a Romové. Velmi malou skupinu tvoří Srbové, Turci a Bosňáci. Město je charakteristické svojí starobylou zástavbou v podobě Tureckého starého města, jehož nejstarší části pocházejí až ze 14. století. Nejdůležitější událostí pro město se stalo zemětřesení v roce 1963, které z velké části zničilo celé historické centrum. Ve městě se nalézají vzácné mešity, jako například mešita Mustafa Paši, staré tržiště, původní bazary, uličky s obchody řemeslníků a také malý pravoslavný kostel sv. Spasitele, který byl vystaven v 17. století. Známou dominantou města je Kamenný most přes řeku Vardar z 15. stol, který figuruje i na netypickém znaku města.
Soluň, Pella, Vergina 26.6.
Soluň je druhé největší město Řecka. Právě odtud k nám v roce 863 přišli věrozvěstové Konstantin (Cyril) a Metoděj. Ve městě jsme navštívili především Národní archeologické muzeum, několik kostelů a jiné památky. Dále jsme pokračovali na mimořádně významnou archeologickou lokalitu do Verginy. Zde byly objeveny hrobky patřící patrně Filipovi II., otci Alexandra Velikého, a dalším příslušníkům královské rodiny. Hlavní hrobka zůstala zachována v původním stavu a poklady v ní ukryté jsou k vidění v nasvícených vitrínách. Dále jsme se podívali do nově vybudovaného archeologického muzea v Pelle.
Pohoří Olymp 27.6.
Národní park Olympos se nachází v nejdivočejším a nejkouzelnějším pohoří řeckých hor - v pohoří Olymp. V našem programu jsme se rozdělili na několik skupinek podle výkonnosti. Někteří zkoumali přírodu v horních partiích lesa a kolem horské chaty Refuge. Trénovanější skupinka chtěla zdolat nejvyšší vrchol pohoří Mytikas (2 917 m/n/m). Bohužel v závěrečné etapě nám nepřálo počasí, proto jsme změnili plán a vydali se na sousední vrchol Scolio a na ledovcovou propast pod vrcholem Ag. Antonios. Během celodenní túry jsme narazili na velkou spoustu horských rostlin a zaznamenali také živočichy.
Meteora 28.6.
V Meteoře jsou pravoslavné kláštery, tzv. "vznášející se ve vzduchu". Skupina středověkých řeckokatolických klášterů byla vybudována na vysokých nepřístupných skalních věžích. Od 11. století jich takto postupně vzniklo celkem 24. Kláštery na skalách byly stavěny na ochranu řeholníků a okolního obyvatelstva před nájezdy tureckých vojáků. Přístup byl mnohdy možný jen v koších vytahovaných rumpálem. Okolní krajina je porostlá středomořskou macchií a loučkami a pastvinami s bohatou florou a faunou. Autobusem jsme dojeli k největšímu klášteru - Megalo Meteoro a dolů, ke klášteru Ajios Nikolaos, jsme se prošli kaňonem.
Pobyt na základně Natury v Agii Apostoli 29.6. - 4.7.
V okolí našeho tábora v Agii Apostoli jsme měli dostatek příležitostí objevovat rostliny a živočichy na různých stanovištích - biotopech. Už samotný duboolivovníkový háj, ve kterém jsme si mohli, díky vedení města postavit stany, byl biotopem např. tesaříka obrovského a ve spadaném dubovém listí čile pobíhaly ještěrky krátkonožky evropské. Z pláže těsně pod táborem jsme mohli studovat třetihorní sedimenty v odkrytém břehu, kde jsme nacházeli vrstvy velmi mladého uhlí. Kousek dál, dvacet metrů pod kostelíkem, jsme ve čtvrtohorních pískových vrstvách pozorovali zemní včely, na kterých parazituje brouk korunonožec prevezský. Byl zde pro svět objeven teprve v roce 1991 a nazván podle města Preveza. Pravidelně se zde nacházejí kosterní zbytky pleistocenních zvířat a kamenné nástroje pravěkého člověka z období mezolitu a elenolitu. Podle přírodovědců patří tato oblast Amvrakijského zálivu k přírodovědně nejbohatším v Řecku. Asi proto, že je naprosto nedotčena turistickým ruchem.
- Základna Natury v Agii Apostoli u Prevezy
- Vycházky do okolí základny
- Program v táboře
- Setkání s řeckými přáteli, se kterými spolupracujeme na projektu Leonardo
- Večerní program
Antické město Nikopolis, ústí řeky Louros 1.7.
Nikopolis je v přesném překladu ?město vítězství?. Nechal ho vybudovat římský císař Oktavianus na počest vítězné bitvy u mysu Aktio v roce 31 před naším letopočtem. Oktavianus zde porazil v námořní bitvě Marka Antonia a egyptskou královnu Kleopatru. Prohlédli jsem si zde ruiny chrámů, hradeb, akvaduktu, divadla a paláců. Nejkrásnější jsou bezesporu velmi zachovalé mozaiky. I zde je však dost míst s relativně zachovanou přírodou, kde žije množství živočichů, hlavně ptáků, plazů a hmyzu. Podařilo se nám taky chytit a zblízka si prohlédnout dva jedince užovky stromové, krátkonožku evropskou a mnoho dalšího. Přírodovědně velmi hodnotná byla oblast mokřadů Amvrakijského zálivu. Dojeli jsme autobusem do vesnice Stroggili a podnikli pěší výlet po březích mokřadů a slaniscích. Z ptáků jsem viděli pelikány, kormorány, pisíky, vlhy atd. Z obojživelníků skokany skřehotavé a řecké. Z plazů želvy kaspické a bahenní, užovku podplamatou a perskou formu užovky obojkové a mnoho dalšího. V ústí řeky Louros a Arachtos vznikají obrovské mokřadní systémy. Řeky ve svých lagunách, slepých ramenech a přítocích vytvářejí vhodné podmínky pro obrovské množství organizmů. Celá oblast je proto vyhlášena biosferickou rezervací a ptačí oblastí.
.
Lefkáda 2.7.
Ostrov Lefkáda, který je považován za Odysseovu vlast, nás nadchl krásnými zátokami a blízkými ostrůvky, z nichž ten největší Skorpiós je majetkem dědiců známého rejdaře Onassise. Na Lefkádu jsme se dostali pohodlně autobusem přes sklápěcí most, který spojuje v úžině pevninské Řecko s ostrovem. Nejdříve jsme si prošli půvabné přístavní městečko, které nese stejný název jako ostrov - Lefkáda. Dále jsme vyjeli prudkými serpentinami k monastýru Faneromeni. Zbytek dne jsem strávili lenošením na nádherných plážích. Nás přírodovědce ale zaujala i vegetace rostoucí na vyprahlých skalách a v jejich puklinách.
Památník protitureckého odboje Zalongo a antická památka Kassope 3.7.
ZALONGO - je místo, kde najdete půvabný ženský klášter vysoko v horách. Kaple pochází ze 7. stol. (výzdoba z 15. stol.). Na skále nad klášterem se nacházejí obrovské monumenty žen, které připomínají krutou historii. V roce 1803 odsud skočily 602 ženy na protest proti útlaku vládce Aliho Paši, který ovládal kraj ze svého sídla v Ioannině. K monumentálním sochám jsme se nedostali, památník je stále v rekonstrukci.
KASSOPI - v tomto bývalém antickém městě založeném 360 let př. n. l. se zachovaly zbytky hlavní městské třídy. Informovaný návštěvník si představí i hlavní měšťanský dům s atriem a dva amfiteatry. Po zániku města (1. stol. př. n. l.) nechal Augustus postavit Nikopolis. Naše přírodovědce zaujaly velké želvy vroubené, které zde žijí společně s želvami hermannovými.
Kaňon řeky Acheron (Evropsky významná lokalita) 3.7.
Kaňon řeky Acheron je oblast mimořádného ekologického a přírodního významu. Ekosystém, který se zde nalézá, byl zařazen do evropského systému ochrany přírody Natura 2000 jako evropsky významná lokalita. Bájná řeka Acheron zde vytváří fantastické scenérie hluboce zařezaného kaňonu, po jehož vrstevnici jsme se dostali pěší túrou k místu středního toku. Kaňon je plný vyvěraček a je tvořený bizarními tvary vápencových balvanů. Podle řecké mytologie řeka spojuje náš svět s podsvětím. Více jak dvouhodinové brodění a plavání kaňonem po proudu dolů bylo úžasné!
Národní park Vikos-Aoos 5. - 7. 7.
Národní park Vikos-Aoos se rozprostírá na severu Řecka v pohoří Pindos. Řeka Vikos je napájena vodou z tajícího sněhu a svým tokem vytváří kaňon s krasovými útvary. My jsme začali túru v romantické horské vesnici Mikro Papingo. Vystoupali jsme až k horské chatě Astraka pod nejvyšší vrchol celého pohoří Astraka (2438 m/n/m). Druhý den jsme se vydali k nejhlubší propasti v Evropě k Provatině. Ta se nachází na náhorní plošině Astraka ve výšce téměř dvoutisíc metrů a je odtud krásný výhled do kaňonu. Nechybělo také poznávání samotné řeky Vikos a Aoos, kde jsme se nejen koupali, ale také objevovali život v ní.
- Vikos, vesnice Mikro Papingo 5.7.
- Náhorní plošina Astraka a propast Provatina 6.7.
- Poslední hodnocení expedice a příprava na odjezd domů přes Bělehrad 7.7.
- Řidiči autobusu byli skuteční profesionálové
Bělehrad 8.7.
Bělehrad (Beograd) je hlavním a největším městem Srbska. Mezi lety 1918-1992 byl také hlavním městem Jugoslávie. V roce 2002 zde žilo 1 281 081 obyvatel, aglomerace čítá 1,75 milionu lidí. Město leží na soutoku řek Dunaj a Sáva. Bělehrad, který se nachází na strategickém soutoku dvou řek, patří k velmi starým městům a místům, kde kontinuální osídlení trvá již několik tisíc let. Již v dobách Keltů zde existovala osada. Tu později Římané, kteří město nazývali Singidunum, rozšířili a přebudovali i přístav pro svoji říční flotilu.
Fotografie: Jakub Kubačka, Jiří Procházka, Pavel Veselý, Michal Týn, Jaroslava Lipšová
Výstupy z expedice
.
Související články:
Přírodovědné průzkumy prevezského poloostrova
Expedice Řecko 2011
Expedice Řecko 2010
Činnost Natury ve městě Opava, v jeho okolí a v Řecku
Zamyšlení nad ekologickými projekty Natury Opava
|