Strana 11 z 45
Jasan ztepilý v Opavě
|
|
|
|
|
|
Jasan ztepilý Fraxinus excelsior zapojený v lese má dlouhý bezvětvý kmen a oválnou korunu. Takovou jeseninu můžeme vidět např. v přírodní rezervaci na Hvozdnici. Jasan solitér, který má dostatek prostoru vytváří mohutnou a nádhernou korunu, jakou se pyšní jasan na Mostní ulici v Jaktaři.
Bezpečným rozpoznávacím znakem jsou matně černé pupeny a listy, které vyrůstají na větvičce vstřícně. Jsou až 35 cm dlouhé, lichozpeřené s 9 až 15 lístky úzce elipsovitými, špičatými 4-10 cm dlouhými, na okraji jemně pilovitými. Jen koncový lístek je řapíkatý.
Listy pozdě raší a na podzim opadávají zelené.
Květy se rozvíjejí před rašením listů, jsou bezobalné a mohou být oboupohlavné, ale i jednopohlavné. Navíc jsou buď jednodomé nebo dvoudomé. Zkrátka nepřehledné. K rozlišení potřebujeme bystré oko nebo lupu a pomůže nám i slovníček odborných výrazů na konci této brožurky.
Plody jsou jazýčkovité nažky v květenství, které nazýváme převislé laty. Uznáváme, že je to příliš mnoho odborných pojmů na jeden strom, ale tento památný jasan si to zaslouží, protože je nejen krásným, ale i jediným památným stromem v okrese Opava.
Tento oblíbený strom v parcích a alejích (např. mezi Štěpánkovicemi a Albertovcem nebo mezi Vítkovem a Klokočovem) roste na vlhké, hluboké, živné půdě podél vodních toků, v olšových luzích, v lužních dubohabrových lesích a ve stinných roklích.
Jasan je sám o sobě biotopem, který hostí mnoho druhů dalších organismů. Je to například lišejník terčovka bublinatá. Zkoumáme-li tenký řez lišejníku pod mikroskopem, zjistíme, že se neskládá z jediné, ale ze dvou rozdílných organismů. Ze zelené řasy nebo sinice a z houby, jejíž vláknité hyfy jsou spleteny tak, že kolem řasy vytvoří pevný obal. Řasy, obsahující chlorofyl, obstarávají pro sebe a pro svého partnera energii ze slunečního světla, houby dodávají minerální látky a zároveň řasy chrání. To je příklad čisté symbiózy, v níž společně žijí dva zcela rozdílné organismy.
Některé lišejníky jsou značně citlivé na změny přírodního prostředí a lze je využívat jako bioindikátory čistoty ovzduší. Nejvíce je poškozuje oxid siřičitý (SO2).
Nápadné hálky na květenství jasanu ztepilého tvoří roztoč vlnovník jasanový (Eriophyes fraxinivorus Nalepa). Všimneme si jich zejména v zimě, kdy jsou větve jasanu holé, bez listí. Napadená květenství jsou přeměněna na černou hmotu, připomínající tvarem i velikostí malé, černé květáky.
|