Strana 12 z 45
Břízy tmavé v Raduni
|
|
|
|
|
|
Není snad mezi námi nikdo, kdo by neznal břízu. Tento strom je všeobecně znám pro svou bílou kůru a právě tento typický znak je výrazně potlačen u břízy tmavé, která roste v našem okrese nejen na lokalitě u raduňských rybníků, ale například v chráněných přírodních rezervacích v Hněvošickém háji a na Úvalenských loukách.
lokalita se nachází mezi prvním a druhým rybníkem ze čtyř, počítáme - li je od Opavy. Ze silnice Opava - Kylešovice odbočíte před Raduní doleva na polní cestě, která vás zavede ke hrázi druhého rybníka. Ještě než se tam dopravíte, všimněte si umělé vodní nádrže po pravé straně, která je výsledkem projektu ochránců přírody a má sloužit jako místo pro rozmnožování těchto obojživelníků. Žije zde pět druhů žab, z nichž dva druhy kuněk: kuňka obecná (Bombina bombina) a kuňka žlutobřichá (Bombina variegata), žijí zde vedle sebe a vytvářejí křížence.
Možná, že někoho napadne, proč u rybníků, které jsou ideálním místem pro žáby, stavět speciální nádrž. Důvod je jednoduchý. Rybníky slouží především k chovu ryb a na podzim se vypouštějí.
Ale vraťme se k břízám tmavýma pokračujeme v cestě. Brzy uvidíme na okraji lesa tabuli s nápisem památné stromy a jsme u cíle cesty. Za ní bychom měli v lesním porostu mezi převládajícím velmi vitálním dubem červeným, původem ze Severní Ameriky, najít 21 bříz tmavých (Betula obscura). Břízy bělokoré (Betula pendula) jsou patrné hned. Jejich bílá kůra ostře kontrastuje se stale zeleným břečťanem popínavým (Hedera helix), který je objímá. Tato lianovitá nebo poléhavá dřevina s příčepívými kořínky, jimiž se stonek přichycuje k podkladu, aniž jej narušuje, dosahuje délky až 20 metrů.
Pokud můžeme poradit, pak nehledejte břízu tmavou hned za tabulí, ale zajděte si na konec hráze ke směrovníku pro cyklisty. Pod hrází výše umístěného rybníka na křižovatce, vlastně na rohu, je poměrně statný jedinec tohoto chráněného stromu, který zde objevil amatérský dendrolog Tomášek. Tady ho "pochopíte" a pokud budete chtít najít další, už víte, jak vypadá. Navíc si někteří uvědomí rozdíl mezi kůrou břízy bělokoré, tmavé a třešně ptačí (Cerasus avium), která vás upoutá právě proto, že její kůra je popraskaná příčně. Tento poznávací znak bříz v tomto případě mate. Ne, že byste třešeň nepoznali, má jiné listy, jenže u zdejších jedinců jsou na větvích dost vysoko.
|