Strana 13 z 45
Duby v Raduni
Památný dub u potoka Raduňka v Raduni
|
|
|
|
|
|
Nedá se říci, že by cesta k památnému stromu "Dub Raduňky", byla snadná. Od směrovníku na křižovatce lesních cest k němu můžete dojít dvěma směry, ale vždy vlevo. V prvním případě odbočíte ještě před můstkem přes potok Raduňka, minete po levé straně první rybník a na protejším břehu najdete, zdůrazňujeme na jaře, podzim nebo v zimě, starý vykotlaný dub. V létě musíte překonat kopřivy, trnité keře a potok, abyste se dostali přímo k němu. Z toho místa však vidíte čelo tabule označující tento dub letní (Quercus robur), jehož stáří se odhaduje na 500 let. Když si budete chtít na dub sáhnout a bojíte se přejít potok po hladkých kamenech z droby, pak raději použijte můstek u směrovníku. Zde však můžete zrovna překonávat zorané pole, nebo bylo zrovna zaseto, či je těsně před žněmi.
Připomínáme, že pár metrů před hrází je dobře viditelná vzácná bříza tmavá s listy, které si můžete prohlédnout zblízka. O břízách tmavých píšeme v předcházející kapitole.
Potok Raduňka pramení severně od Jakubčovic a vlévá se do strouhy, která přivádí vodu z řeky Moravice přes Pánský mlýn, ležící mezi Brankou a Kylešovicemi k Černému mlýnu a odtud zpět do Moravice. Strouha byla vybudována v kdysi právě pro tyto mlýny, kterých bylo v opavské úrodné krajině třeba.
Statné duby letní rostou i opodál tohoto velikána. Jejich pokroucené větve se odlišují od rovných větcí vrb křehkých. Duby letní jsou v této oblasti původní, mají tu domovské právo, ale těžko ho obhajují před vysazenými duby červenými, Množstní jeho semenáčků svědčí o obrovské vitalitě tohoto severoamerického druhu.
Údolí potoka Raduňka je oblíbeným místem vycházek.
V posledních letech jsou však chřadnoucí smrkové monokultury káceny a na jejich místo vysazovány porosty, které sem patří, jako především buk lesní.
Velmi pěkný nápad byl zapojit do obnovy lesa i školy, a tak vznikl "Dětský les". Do jeho výsadby se zapojily, vedle raduňské školy a autora projektu, pana Kaduly,
i další školyl v okrese Opava. Pokud pojedete cestičkou z raduňského parku směrem na Podvihov, uvidíte na okraji prudkého svahu vkusný pomníček s názvy těchto škol,
Dubová alej v Raduni
Jestliže se vám v Raduni podaří najít, řekněme snadno, dub u potoka Raduňka a už ne tak jednoduše chráněnou skupinu 21 bříz tmavých u Raduňských rybníků, pak s vyhledáním památné aleje dubů letních (Quercus robur), nebudete mít žádné problémy. Alej se nachází u školy v obci a je se svými 12 mohutnými duby nepřehlédnutelná.
Obec Raduň se nachází v údolí potoka Raduňka. První zmínky o Raduni pocházejí z roku 1322 a jsou spjaty s vládou vladyků z Raduně, kteří se zde vybudovali v 15. stol. tvrz. Ta byla v poloha. 16. století přestavěna na zámek. Dominantou obce je zámek Raduň, který byl postaven v letech 1816-1822 v empírovém stylu. Poslední historizující úpravy proběhly v r. 1913. Po nejrůznějších majitelích v 17. a 18. stol. se dostal zámek s panstvím do rodiny Blücherů (od r. 1832). a vlastnil ho až do roku 1948.V zámku je instalována stálá expozice ze sbírek zámku v Hradci nad Moravicí. V areálu zámku se dále nachází oranžérie, empírový ovčín, úřednický dům a sýpka z poloviny 19. stol.
Dalšími zajímavostmi jsou farní kostel Nejsvětější Trojice z konce 16. stol. a dům číslo 50 - lidová barokní stavba z 2. poloha. 18. stol., která sloužila jako prádelna.
Zámecký park v Raduni
Kolem zámku, jehož budova patří k nápadným a impozantním budován Opavska, připomínající zámek z kreslené pohádky Walta Dysneye, se rozkládá anglický zámecký přírodně krajinářský park s rybníky. Ten vzdálenější Kameník byl ještě donedávka ozdoben monumentálním dubem, naklánějícím se nad hladinu rybníka. Zůstalo po něm jen torzo.
Velmi zajímavé dřeviny však návštěvník uvidí hned v prostoru před zámkem. Jsou to ruj vlasatá, která na sebe upozorní hlavně na podzim purpurově červenými, dlouze pernatě chloupkatými sterilními květy, které dodají keři parukovitý vzhled. Další zajímavostí je nahovětvec dvoudomý. Raší až koncem května, což se mu v minulosti stlalo osudným. V domění, že uschly, byli někteří jedinci vykáceni.
Na procházce parkem poznáte liliovník tuulipánokvětý, katalpy trubačovité s doutníkovitými plody, borovice limby a tisy červené.
|