Napsal RNDr. Milan Kubačka
|
Úterý, 28 duben 2009 |
Strana 15 z 45
Dub letní v Pusté Polomi
Dub je vyzdoben obrázky s mariánskou tématikou, při jejíž renovaci byl místním lesníkem, panem Františkem Sýkorou, objeven dodnes viditelný štítek s letopočtem 1619, což je pravděpodobně rok výsadby. Odpovídají tomu i místní historické prameny. Na tomto místě se stýkaly hranice tří panství: Štítinského, Raduňského a Kyjovského, která v tomto období patřila bratrům Tvorkovským (Bernard Leopold, Pertold Mikoláš Hynek).
K dubu se vztahuje legenda, že pod jeho kořeny je ukryt poklad. Uvěřil jí pomatený učitel z Budišovic, který asi v roce 1945 strom silně poškodil odsekáním náběhů kořenů. Podle místních historických pramenů má být strom zapsán v zemských deskách, uložených v Zemském archívu v Opavě.
V okolí tohoto místa se kdysi nacházela ves Hřivnáčova Lhota nad Přerovcem, vznikla pravděpodobně za Václava Hřivnáče, který byl opatem kláštera Hradišťského v letech 1412 - 1438. Uvádí se, že tato osada později zpustla a zarostla lesem. Zůstala pouze zmínka v Josefínském katastru, kde byl okolní les ještě v roce 1787 nazván lesem lesem "Na Lhotkách". Do dnešní doby je ještě patrný systém odvodňovacích příkopů, které pravděpodobně odvodňovaly okolní pole. Místy je dosud rovněž rozpoznatelná původní trasa cesty, která spojovala Pustou Polom s Opavou a Štítinou. Její starý traťový název je v katastrálních mapách uveden jako "Salesch" a odtud je odvozen současný název okolí "Záleští".
|
Aktualizováno ( Pátek, 07 září 2012 )
|