Strana 33 z 45
Lípa velkolistá ve Vítkově
Houby, které napadají především jehličnany, naopak odbourávají sacharidy. Napadené dřevo se drolí, je zteřelé a barví se červenohnědě. Jedná se o hnědou hnilobu dřeva.
Druhá lípa se nachází v areálu stolařství. Je pozoruhodná jako fenotyp s mimořádně velkými listy a květy a krásným vzhledem. Je cenným estetickým prvkem v městském prostředí.
Bejlomorka (Didymomyia tiliacea Bremi)
Na listech lípy nás upoutají útvary, které připomínají malé sopečné krátery. Jsou to části hálek, které zůstávají na listech. Druhá část hálky, vnitřní hálka, připomíná malý oříšek, který obsahuje malou bílou larvu dvoukřídlého hmyzu bejlomorky. Hálka se tvoří na listu koncem května v podobě nepatrné zduřeniny na horní straně listu obklopené kruhovitou načervenalou zónou. Uvnitř se v malé komůrce rychle vyvíjí larva, která doroste do velikosti 2 mm. V tom okamžiku se kolem larvy začne vytvářet tvrdý obal, který se nakonec odtrhuje od pletiva zbývající části hálky, která zůstává spojena s listem. Hálka s larvou vypadává koncem července na zem a zanechává po sobě právě ty krátery. Nepříznivé období podzimní a zimní období přežije v hálce. V květnu se zakuklí a po několika dnech až týdnech z ní vylétá dospělá bejlomorka. Na vhodný list lípy naklade vajíčka, z ní se vyvine larvička a jsme opět na začátku životního cyklu.
Dalšími nápadnými hálkami na listech lípy jsou hálky roztoče vlnovníka lipového (Phytoptus tiliae Nalepa). Objevují se na horní straně listu a mohou být 5 až 15 cm vysoké, štíhlé a na vrcholu zašpičatělé. Na mladých listech jsou světle zelené a postupně se zbarvují do červena. Uvnitř jediné hálky, na rozdíl od bejlomorky, kde se jedná vždy o jednu larvu, žije zde množství drobounkých vlnovníků. Na podzim z hálky vylezou, sestoupí po řapíku listu na větvičku a zalezou do nejbližšího pupenu, kde přezimují. Na začátku května úkryt opuštějí a stěhují se na rašící listy.
Na těchto dvou příkladech vidíme, že i ti nejmenší živočichové mají zajímavý život. A to neznáme jejich vazby na další rostlinné a živočišné druhy, které lípa skrývá ve svém biotopu. Raději se nezmiňujeme o drobných mikroskopických organismech, bakteriích a dalších, které mají netušené vzájemné vazby. Dnešní nepromyšlené arogantní zásahy do tohoto velmi složitého světa, potom připadají, jako by člověk v době kamenné operoval mozek kamenným nožíkem.
|