Strana 39 z 45
Guntramovická lípa
Co se odehrálo v roce 1758 u Guntramovic?
Pruský král Bedřich II. obléhal r. 1758 Olomouc. Když v jeho ležení docházely potraviny a střelivo, nechal je přivézt asi 5000 vozy, které doprovázelo 10 000 vojáků od Opavy. Úkolem rakouského generála Laudona a Siskovitze bylo toto vojsko zajmout a vozy se zbožím zkonfiskovat.
28. června zaútočil Laudon na Prušáky u Guntramovic a v koloně zavládl takový zmatek, že celý 29. červen se kolona dávala do pořádku. Když se 30. června vosko s vozy dalo opět do pohybu, napadl je Laudon z jedné strany a Sisko z druhé strany, takže Prusům nezbylo nic jiného, než se stáhnout zpět do Opavy, avšak Rakušané ukořistili 4000 vozů a 6 kanonů. Z ukořistěných peněz posla Laudon udajně milion tolarů do Vídně. Bedřich II. po válečné poradě 1. července odtáhl od Olomouce a vrátil se se svým vojskem do Pruska.
Na místě bojů stojí od roku 1858 železný kříž. Vypravuje se, že ve zmatku v bojích se podařilo některým vozkům ukrást z vozu, na kterém byla válečná pokladna, soudky se zlatem a zakopali je v okolí. Tito lidé pravděpodobně zahynuli v boji a mnohý vděčí za svůj blahobyt právě těmto nálezům. A rotože nejvíce zlata bylo vykopáno v okolí staré lípy na Červeném vrchu, říká se jí "zlatá lípa".
Všechny pověsti o "zlaté lípě vznikly mnihem později, protože v době Sedmileté války to byl teprve mladý stromek, zdaleka neměl tak mohutný kmen, rozvětvené kořeny a hustou korunu, jak se o tom vypráví v pověstech.
Ernst Gideon Laudon, se šlechtickým titulem baron pocházel z Livonska. Sloužil v ruské a od roku 1741 v císařské armádě. V sedmileté válce (1756-1763) zvítězil u Domašova, Kunersdorfu, Ladshutu, dobyl Svídnici a úspěch slavil i u Guntramovic. V letech 1769-1772 byl velitelem na Moravě a ve válce o dědictví bavorské byl velitelem armády. Vrchním velitelem byl proti Turecku, dobyl Bělehrad a od roku 1790 byl vrchním velitelem císařské armády.
|