Strana 40 z 45
Konzervační ošetřování poškozených stromů
Konzervační ošetření stromů je speciální ošetření, jehož účelem je snaha o zastavení dalšího rozpadu či rozkladu nosných struktur (kmene, kosterních větví) stromu a tím zajištění jeho provozní bezpečnosti. To znamená, aby svou existenci za standardních podmínek neohrožoval své okolí ani pádem části koruny (suchých větví, vyhnilých kosterních větví ap.), ani pádem celého kmene (zlomením, vyvrácením). Za standardní podmínku se např. označuje náporový vítr až do síly 33 m.s-1.
Vyplňování dutin se již odborníky dlouhou dobu nedoporučuje.
V roce 1953 k náplni pojmu konzervačního ošetření český dendrolog Frič uvádí: "Konservační metody jsou jednoduché? vyčistit hniobou zasažená místa, dutiny opatřit nátěrem, vnitřek chtránit před vnikající vodou a větve vyztužit proti větru... Strom je výtvor přírody a ne stavební památka, která se opravuje kamením a cementem, nebo - jak se říká - "plombováním".
Běžným způsobem je ošetřování (sanace) dutin.
Můžeme je rozdělit na:
Mechanickou (ostraňování rozloženého materiálu z dutin, otevírání větracích otvorů v odumřelých stěnách dutin). V minulosti se doporučovalo odstranit veškeré zabarvené hmoty vzniklé bílým nebo hnědým tlením až na "zdravé dřevo". Z dnešních znalostí však vyplývá, že právě na rozhraní zdravého a infikovaného (tedy zabarveného) dřeva leží obranná hranice stromu (reakční zóna). Jejím odstraněním vytváříme nové poranění.
Chemickou (napouštění stěn dutin chemickými prostředky s účelem inhibice aktivního pronikání dřevokazných hub). Dříve se proti dřevokazným houbám používala skalice modrá. Dnes se používají fungicidní přípravky: Topsin M, Miedzian 50, Fundazol, Lastanox, IB Fungin apod.
K zamezení dalšího klíčení spor dřevokazných hub na povrchu poranění se používjí dhtové nátěry, epoxidové pryskyřice (ChS-Epoxy 300 AC) apod.
K zamezení růstu hub se používají i penetrační prostředky, které vsakují do pletiv mrtvého dřeva do hloubky několika mm (Luxol). Ošetření má ovšem jen krátkodobý účinek a musíme dbát na to, aby se nedostal do kontaktu s živým dřevem.
Speciální (vytváření stříšek nad vtokovými otvory dutin, budování speciálních konstrukcí v korunách (bleskosvody), či v okolí stromu - zábrany vstupu do dutin).
Dutiny mají limitující vliv na statickou odolnost stromu, a proto její posouzení provádí odborník.
Pro zajištění korun stromů se používají v zásadě tři typy ošetření:
Instalace bezpečnostních vazeb.
Instalace podpěr.
Stabilizační řez.
|