Publikace Naučná stezka Hvozdnice |
Napsal RNDr. Milan Kubačka
|
Pátek, 17 červenec 2009 |
Strana 28 z 45
Poštovní rybník
Poštovní rybník mezi Hlučínem a Děhylovem je domovem obrovského množství organizmů. My si zde všimneme plžů. Mezi nejběžnější plže v našich vodách patří:
-
Bahenka živorodá, můžeme ji najít ve stojatých i v mírně tekoucích vodách, a to spíše v nížinných oblastech. Od plovatky bahenní ji málo zkušený přírodovědec pozná podle víčka, které uzavírá vchod do pěkně vykroužené ulity. Víčko je přirostlé na hřbetní straně nohy, což je dobře vidět, když živočich leze.
-
Plovatka bahenní je nejznámější vodní plž, který dýchá plícemi. Ulita bývá v průměru až 6 cm, je tenkostěnná, ale pěkně vyvinutá. Nalézáme ji všude u nás ve stojatých vodách, při okrajích rybníků, v tůních. Vystupuje na hladinu, aby se mohla nadechnout. Vajíčka snese na listy vodních rostlin v rosolovitých páskách. Plovatka si v potravě nevybírá, spásá porosty řas a požírá vodní rostliny.
-
Okružák ploský, všechny závity ulity jsou vinuté v jedné rovině, takže vzniká plochý disk. Průměr ulity činí až 3 cm. Okružák žije ve skrytu vodních rostlin. Potřebuje se nadechnout, a proto vyplouvá k hladině. Živí se organickými zbytky.
-
Uchatka toulavá, nalezneme ji téměř ve všech vodních nádržích, potocích, tůních, rybnících a močálech. Její ulita je dlouhá 1 - 2 cm a v kyselých a humózních vodách je často tenkostěnná a bývá silně korodovaná.
-
Terčovník vroubený, biotopem jsou zarostlé stojaté vody nižších poloh, bahnité tůně a ramena řek, příkopy, bažiny, vyskytuje se i v periodických vodách. Výška ploché okrouhlé ulity bývá 3 -3,5 mm, šířka 14 - 17 mm.
Poštovní rybník bude brzy vyhlášen chráněným územím v rámci Natury 2000. Byl zařazen na seznam, protože se zde vyskytuje vzácný modrásek bahenní. Jeho ochrana je cílena na ochranu lučních stanovišť. Kritické období je červenec - srpen, kdy se vývojová stádia modráska (vajíčka, mladé housenky) nacházejí ve květenstvích totenů lékařských. Je třeba posunout druhou seč na konec srpna, kdy je většina housenek snesena do podzemních kolonií hostitelského mravence Myrmica rubra.
|
Aktualizováno ( Sobota, 21 duben 2012 )
|