Strana 3 z 45
Co to je voda?
Voda H2O je z chemického hlediska velmi jednoduchou sloučeninou.
Tvoří ji dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Vzniká tak, že vodík "shoří", podobně jako když shoří uhlí (uhlík) a vzniká oxid uhličitý (CO2).
Voda je však při běžné teplotě tekutá. Oxid uhličitý je neviditelný plyn a může zkapalnit jen při vysokém tlaku.
Voda po stránce chemicko-fyzikální se stejně jako mnoho jiných jednoduchých chemických sloučenin vyskytujeve třech skupenstvích.
Plynné skupenství vody
Při teplotě nad 100oC existuje pouze vodní pára. Odpařená vodakondenzuje v mlhu, tvoří se oblaka.
Kapalné skupenství
Život se může zdárně vyvíjet jen v rozmezí teplot 0 - 45oC. Citlivé bílkoviny se začínají srážet při teplotě 43oC. Teplota nad 50oC je pro život kritická.
Pevné skupenství
Voda zamrzá při teplotě 0OC nebo nižší. Soli a jiné látky snižují bod zmrznutí. Vzniká tak námraza, jinovatka, sníh, led.
Představte si všechnu vodu světa jako plný 10litrový kbelík.
Z toho jen množství, které se vejde do víčka od PET láhve, je voda pitná. Všechno ostatní je voda mořská.
Aby člověk mohl vůbec přežít, potřebuje denně 2,5 l pitné vody. Aby mohl žít komfortně, nestrádal, nežíznil a dodržoval hygienu, potřebuje denně v průměru 20-50 l vody, je to různé podle místa na Zemi. Ve vyspělých státech se denní spotřeba pohybuje mezi 100-200 litry na osobu a den. A jen 5 % z celkové spotřeby se využívá
k pití. Více než 75 % spotřebují závlahy a kolem 20 % se využívá v průmyslu. Rozvojové země spotřebují na výrobu potravin 85 % celkové spotřeby vody. Naopak
ve vyspělých zemích se až 50 % spotřebuje při výroběenergie a v průmyslu.
A na závěr:
lidské tělo je tvořeno vodou asi ze 60 % tělesné hmotnosti a 70 % aktivní tělesné hmoty. Stářím se tělo dehydratuje,takže tělo novorozence má vody ještě víc, asi 80 %. Porovnejme, kolik je třeba vody na produkci běžných potravin,např. jedno jablko spotřebuje 70 l vody než dozraje, kilo kukuřice 900 l, kilogram hovězího masa 15 500 l.
|