Bobr u Zábřehu na Hlučínsku |
Napsal RNDr. Milan Kubačka
|
Čtvrtek, 20 březen 2008 |
Největší hlodavec v Evropě bobr evropský kácí stromy na Zábřežských loukách. Nevím zdali mám mít radost z toho, že se vrátil po tolika letech zpět do opavské přírody nebo se bát, aby nám nezlikvidoval chabé pobřežní porosty řeky Opavy. Jedno však vím určitě. V dobách, kdy tady žila populace bobrů, rostl v Poopavské nížině souvislý pás lužních lesů. Malý zbyteček těchto původních porostů vidíme na Hvozdnici u Slavkova u Opavy.
Škoda, že mu nechutnají invazivní rostliny jako křídlatka japonská (Reynoutria japonica) nebo netýkavka Royleova (Impatiens Roylei), to bych mu držel všechny palce. Tito výluční býložravci se však živí měkkými, nezdřevnatěnými částmi rostlin. Neumí šplhat, takže se k větvičkám vrb a topolů dostanou, až když strom pokácí.
Stručně z historie
Bobr evropský (Castor fiber) byl ostrůvkovitě rozšířen téměř v celé Evropě až do 17. a 18. stol. V polovině 19. století z evropské přírody téměř zmizel. U nás byl vysazen v roce 1993 na Olomoucku. Dostává se k nám i po Dunaji přirozenou cestou a ochránci přírody a ekologové začínají být ostražití.
Pokud se někomu podařilo vyfotografovat bobra na Opavsku, napište nám . Nám se to zatím nepodařilo, proto uveřejňujeme jen jeho "stopy".
Veškeré fotografie máte možnost nalézt v galerii fauny a mnoho dalších.
|
Aktualizováno ( Středa, 04 březen 2009 )
|