Naučné stezky patří mezi neefektivnější způsob, jak poznat přírodní poměry té které oblasti. Není třeba průvodce, i když není vůbec na škodu. V případě tohoto chráněného území, patřící do systému Natura 2000, by se ornitolog nebo ten, který se orientuje v bionomii obojživelníků, určitě uplatnil. Stejně jako botanik, který zná vodní, bahenní a pobřežní rostliny, vycházku jistě obohatí.
Natura Opava
se na vytvoření této stezky nepodílela, ale vzhledem k tomu, že se jedná o
území v opavském okrese s velkou biodiverzitou, chceme na našich
webových stránkách toto vzácné území představit především ve fotografii.
Navíc se
jedná o rybník, kde na jediném místě v okrese, roste kotvice plovoucí (Trapa
natans)a nepukalka plovoucí (Salvinia
natans) z čeledi nepukalkovité. První z nich patří do čeledi
kotvicovité. Jedná se o na hladině plovoucí jednoletou rostlinu. Na konci léta
se po odkvětu objeví hrbolatý oříšek, který klesne ke dnu a na jaře z něj
vyroste nová rostlina. Oříšek je jedlý a chutná velmi dobře.
Štěpán v podvečer
Štěpán v poledne
Štěpán ráno
Informační tabule
Kuňka obecná
Rosnička zelená
Skokan zelený
Polák chocholačka
Druhá je kapradina a žije také jen na rybníku Štěpán. Viděli jsme ji i na slepých ramenech a poříčních tůních Odry v Polsku severně od Ratiboře. Jedná se o drobnou vodní kapradinu s lodyhou 5 - 15 cm dlouhou, nesoucí trojčetné přesleny listů. Dva z nich jsou plovoucí. Jsou kratičce řapíkaté s čepelí nedělenou, svrchu svazčitě srstnatou. Třetí list je přeměněn v početné kořínkovitě niťovité ponořené úkrojky. Výtrusnice jsou dvojí: malé samčí a velké samičí, opatřené kulovitými výtrusnicovými pouzdry, dozrávají v srpnu a v září.
Labuť velká
Lyska černá na hnízdě
Nepukalka plovoucí
Kotvice plovoucí
Žebratka bahenní
Stulík žlutý
Orientační tabule
Kuňka východní
Za železniční tratí vedoucí z Hlučína do Svinova roste v tůních také silně ohrožená rostlina stojatých vod žebratka bahenní (Hottonia palustris). Většinou submerzní (jsou to ty,které rostou všemi orgány pod hladinou vody,vyjímku tvoří někdy květenství,které u některých submerzních rostlin vyrůstá nad hladinou, jako v tomto případě. V létě rostoucí těsně pod vodní hladinou a z uzlin rostoucími kořeny. Nekvetoucí rostliny dělají růžice s průměrem jednotlivých lodyh až 20 cm. Listy jsou jednoduše hřebenitě větvené. V květnu až červenci vytváří květní stvol s bílými až růžovými květy v 3-5četných přeslenech, který je až 30cm nad vodní hladinou.
Při zpracování materiálů pro 10 informačních tabulí se tvůrcům vloudila chybička, která ovšem vůbec nesnižuje hodnotu naučné stezky. Při představování fauny je na místě kuňky obecné (Bombina bombina) kuňka východní (Bombina orientalis), která se u nás nevyskytuje.
O rybníku Štěpán se můžete dočíst v našich publikacích