Jarní počasí probouzí nejen rostlinstvo, ptactvo či zvířectvo, ale také aktivní ochránce přírody. Ti opavští mají letos nemalý důvod k aktivitě navíc. V loňském roce si totiž připomněli plné čtvrtstoletí své existence.
Za těch pětadvacet let se v řadách Českého svazu ochránců přírody v Opavě, konkrétně v 6. základní organizaci, vystřídala zhruba stovka členů. V současnosti sdružuje organizace patnáctku těch skutečně vytrvalých a pracovitých. Patnáct členů sice není vysoké číslo, ale když se ohlédneme, je za námi vidět opravdu hodně práce. A to docela konkrétní.
S našimi členy jsou neodmyslitelně spojeny třeba všechny naučné stezky v okrese, tvrdí předseda a nadšený "čápolog" Jiří Lissek. Právě on vede na Opavsku od roku 1983 sčítání čápů, jejich ochranu a údržbu čapích hnízd. S ním i ostatními členy počínaje Milanem Kubačkou a Drahou Vaňkovou přes ornitology. Františka Gazdu, Martina Miškovského a Miloše Holáně až k Jiřímu Schreierovi, souvisí vznik čtyř naučných stezek na Opavsku - Hvozdnice, Hanuše, Mariánské louky a Moravice.
Každá taková stezka představuje neuvěřitelnou spoustu práce. Od průzkumu a úpravy terénu, přes nastínění historie, pro niž je třeba kontaktovat místní pamětníky a nadšence, přes vybudování odpočinkových míst a zastavení pro její návštěvníky a prioritou je samozřejmě evidence a popis všech přírodních zajímavostí, vysvětluje jeden ze zakládajících členů ČSOP na Opavsku Milan Kubačka. Opavští ochránci vybudovali na zříceninách hradu Vikštejna v obci Radkov-Dubová akreditované Ekocentrum. Je to místo pořádání osvětových akcí ke Dni země i ke Dni dětí, setkání ochránců přírody a spřízněných duší, různých exkurzí a zábavných akcí, vysvětluje Lissek.
Ornitologové zase každoročně vyvěšují a kontrolují ptačí budky pro zpěvné ptactvo, dravce a sovy. Podařilo se oživit tři studánky studánku Gizela v Mikolajicích, Ondřejovu studánku v Radkově a studánku ve Stěbořicích. Pokud se týká minerálů, je to většinou skvělá voda, ale pro vysoký obsah škodlivin z okolního prostředí žádnou hygienici neoznačili za pitnou, přispívá k debatě "studánkolog" Honza Bílovský. Ten také stál za tím, že založili v roce 2000 Pozemkový spolek Moravice, který byl o šest let později akreditován. Podle předsedy i ostatních nelze zapomenout ani na bohatou ediční a propagační činnost. Kromě brožurek ke všem naučným stezkám vyšla také publikace Čápi na Opavsku a Vítkovsku, informace k Vikštejnu, samolepky, pohlednice... Všechno nelze zvládnou svépomocí. Takže v tom nás podporovala Česká spořitelna, firma Karel Grym a Lesy ČR, připomíná Lissek.
Od minulého roku, kdy byla na Masarykově třídě v Minoritském klášteře otevřena Učebna ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty, nabyla spolupráce všech organizací, které připravují akce pro děti, nového rozměru. Zde se akce pro školy připravují a vymýšlejí se další možnosti, jak dostat děti do přírody a veřejnosti přiblížit krásy Opavy a našeho okresu.
Napsala: Milena Křístková, Foto: Milan Kubačka
|