Statutární město Opava a Natura Opava podporuje netradiční formování biologického cítění, ekologického vzdělávání a osvěty.
Jaro své posly vyslalo poněkud později než obvykle, ale přece jen jsme se dočkali! Sněženky, šafrány, podběly, dymnivky, orseje, křivatce, čápi, vlaštovky, špačci, skřivani a mnoho jiných "poslů" jara jsme už konečně přivítali a kouzlo jara už konečně obdivujeme i při prvních terénních vycházkách!
Tradiční Den Země, jarní úklidy a očisty těla a duše probíhají v plném proudu. Město Opava připravilo od 20. dubna do 4. května plno přírodovědně zaměřených akcí. Naše občanské sdružení na spolu s ostatními organizacemi, zaměřenými na životní prostředí a školami se podílí na jejich přípravě také. Součástí celoměstských oslav Dne Země 22. 4. 2013 probíhajících v parcích - Janáčkových sadech, na náměstí Osvoboditelů a v sadech U Muzea a Smetanových sadech byly dílny, prezentace, vzdělávací hry pro děti i dospělé.
Občanské sdružení Natura Opava představilo své nejvýznamnější projekty - expediční cesty za přírodou Řecka a projekt Leonardo (spolupráce s Masarykovou střední školou zemědělskou a Vyšší odbornou školou Opava). A také souvislou kolekci vzdělávacích přírodovědných publikací pro osvětu a vzdělávání, kterými se naše město ojediněle může chlubit: Životní prostředí Opavska, Památné stromy, Zámecké parky, Přírodovědná stezka Hvozdnice, Opavsko ve čtyřech ročních obdobích, Voda v krajině Opavska, Chráněná území Opavska.
Pro mnohé zájemce byla zajímavá i tematická komentovaná entomologická vycházka parky "Utajení obyvatelé parku", kterou provázel biolog Jakub Kubačka. Zejména rodiče s dětmi se v sadech U Muzea a Smetanových sadech poučili a vyposlechli si zajímavosti z entomologie, pro mnohé opravdu dosud nové, "utajené". Naše vycházky překrásnými opavskými parky budou bohatší pohledy a nálezy pod kůrou stromů, do trávy a hlíny, pod kameny a jiné úkryty zástupců hmyzu - brouků, jejichž larvy se vyvíjejí v mrtvém dřevě. Poznávali a určovali jsme tesaříky, nosorožíky, zlatohlávky a výjimečného páchníka hnědého, ojedinělého právě v Opavě. Všímali jsme si i jarních motýlů - bělásků, žluťásků, baboček... Jakub odpovídal na četné dotazy, měl pro návštěvníky spoustu i vlastních sbírek hmyzu, zaujal poutavým vyprávěním z jejich života. V Opavě můžeme nabídnout i vycházku třemi broukovišti v městských sadech, která jsou také jedna z mála v republice a podporují všímavost, ekologickou a přírodovědnou osvětu a vzdělávání v oblasti životního prostředí.
Na další zajímavé akci - komentované výstavě Obojživelníci a plazi okolí Opavy v zimním refektáři Minoritu, kterou rovněž pořádala Natura Opava a statutární město Opava ve dnech 23. a 24. dubna od 8,00 do 15,00, účastníky čekaly živé exempláře a Jakubovo poutavé vyprávění o jejich životě.
27. dubna proběhla již tradiční exkurze na Raduňský mokřad. Tuto ojedinělou a zajímavou lokalitu si nenechalo ujít 70 návštěvníků. Tentokrát poprvé chyběl Jakub, který měl neodkladnou pracovní cestu do Řecka. Člen Natury Petr Bláha, nadšený amatérský herpetolog, Jakuba dobře zastoupil. Petr diskutoval se zájemci a ukázal jim zástupce obojživelníků - rosničky, skokany, ropuchy, kuňky, ale také jiné obyvatele mokřadů.
No a pro ty, kteří chtěli poznat okolí Opavy, Opavsko a Hlučínsko i přírodovědně, nejen turisticky, byl připraven první jarní tematický přírodovědný cyklovýlet touto zemědělskou a říční krajinou - Na kole skrz opavské louky a pole (směr Kravaře a nejen tam). Sraz byl před SŠ technickou na Kolofíkově nábřeží. Účastníci se vydali poznávat lokality v zemědělské krajině s Helenou Mockovou, která určovala byliny a entomologem Michalem Týnem. Výlet, který je v připravované publikaci Opavskem pěšky i na kole přes lesy, louky, pole nazvaný "Za kutilkou písečnou do Kravařské pískovny", skončil právě tam. Kutilku, vzhledem k předešlým deštivým dnům účastníci neviděli, ale zato se v této jediné národní přírodní památce v okrese Opava dověděli o zalednění Opavska.
Text: Marcela Kubačková
Fotoreportáž Daniela Rothera
|