Jako každoročně, tak i letos jsme si nenechali v první polovině dubna ujít návštěvu přírodní rezervace Hněvošický háj. V této době je plném květu významná rostlina, která patří do karpatské květeny a právě v tomto háji dosahuje západní hranice svého rozšíření. Jedná se o hvězdnatec čemeřicový (Hacquetia epipactis).
Západní hranice jeho areálu tvoří čára Ratiboř, Opava, Olomouc, Blansko, Tišnov, Moravské Budějovice.
Hvězdnatec čemeřicový je vytrvalá rostlina, která vyhání ze šupinatého oddenku 1-2 dlouze řapíkaté listy a 1-2 bezlisté stvoly. Stvoly nesou na konci strbouly žlutavých kvítků, věnčených korunovitě zbarveným obalem, složeným z 5-6 velkých zubatých žlutozelených listenů. Hvězdnatec patří do čeledi mrkvovitých, i když na první pohled to tak nevypadá.
Opavští botanici Josef Duda a František Krkavec ve své knížce Chráněné rostliny Opavska z roku 1957 uvádějí, že hvězdnatec lze najít ještě v lese u Hrabyně nebo Chuchelenském lese. Ještě předtím bylo uváděno místo jeho výskytu v okolí Kylešovic. Nám se ho daří najít jen v Hněvošickém háji.
V tomto světlém listnatém lese nyní rozkvétají tisíce sasanek hajních (Anemone nemorosa). Sporadicky zapalice žluťuchovitá (Isopyrum thalictroides), prvosenka vyšší (Primula elatior). Bylinné patro zdobí plicník lékařský (Pulmonaria oficinalis), orsej jarní (Ficaria verna) a všechny tyto jarní květiny převyšuje ostřice chlupatá (Carex pilosa).
Chráněným územím byl Hněvošický háj vyhlášen v roce 1969.
Fotografie:Milan Kubačka, Jakub Kubačka
|