Zadání projektu:
objevujme a chraňme přírodu v zemědělské krajině Opavska a Ratibořska.
Obsah a cíle projektu:
Projekt „Příroda bez hranic” byl zahájen symbolickým vysazením Stromu přátelství na česko-polském hraničním přechodu Sudice - Pietraszyn v listopadu minulého roku. Vychází z myšlenky, že poslední zbytky původní přírody - remízky, potůčky, lesíky, bažiny, mokré louky nebo soliterní stromy v zemědělský využívané krajině, především kolem česko-polských hranic, by se měly chránit.
Projekt je rozpracován na 3 roky. V tomto roce bude pomocí plakátů a samolepek vysvětlen opavské a ratibořské veřejnosti a bude proveden průzkum a dokumentace krajinných prvků ve sledované krajině.
V dalších dvou letech bude navržen biokoridor ve spolupráci mezi zapojenými školami v ratibořsko - opavské oblasti v ose Opava - Ratiboř a v závěrečné etapě budou vytypované krajinné prvky ozdravěny výsadbou vhodných dřevin. Zde bude asi nejdůležitější výsadba alejí kolem polních komunikací, vodních toků a záchrana mokřadů a tůní.
Projekt má však především význam výchovný a vzdělávací. Naší ambicí je zapojit do poznávání zemědělské krajiny žáky a studenty s cílem pochopit nutnost ochrany posledních zbytků přírody, které jsou velmi důležité pro ekologickou stabilitu a estetický vzhled krajiny.
Účastníci projektu:
- Základní škola Vrchní v Opavě (ČR)
- 1. základní škola v Ratiboři (Polsko)
- Lyceum v Ratiboři (Polsko)
- Do projektu se mohou zapojit i další školy v OPAVSKO - RATIBOŘSKÉ oblasti, především ty, které jsou v intenzivně zemědělsky využívané krajině. Uvítali bychom zapojení ZŠ v obcích Oldřišov, Sudice, Kobeřice, Štěpánkovice, Kravaře, Velké Hoštice, Dolní Benešov, Hlučín, Píšť, Hať, Holasovice, Stěbořice, Slavkov a, samozřejmě, dalších, které budou mít zájem.
Časový harmonogram realizace projektu:
- první etapa: (duben 2001 - duben 2002) Provést na všech školách osvětu, vysvětlující kampaň k projektu a zahájit mapování kostry ekologické stability, ekologicky významných segmentů krajiny a potencionálních přírodních ekosystémů. Zapojit žáky a studenty ze škol Ratibořska a Opavska do projektu v rámci činnosti přírodovědných kroužků, praktik nebo biologických soutěží (Biologická olympiáda, Středoškolská odborná činnost).
- druhá etapa: (duben 2002 - duben 2003) Navrhnout lokalizaci biocenter a přírodních biokoridorů s ohledem na jejich nejracionálnější propojení.
- třetí etapa: (duben 2003 - duben 2004) Provést vhodné zásahy do krajiny - výsadba remízků, osazování břehů vodních toků, obnovení vodních nádrží apod.
Co budete dělat?
- Porozhlédněte se po okolní krajině a všímejte si těchto zajímavých krajinných prvků: řeka, potok, remízek, samostatný strom nebo stromořadí (alej), tůňka (studánka) rybník …Pořiďte jejich fotografie. Doporučujeme místa navštívit během různých ročních období.
- Fotografie nám zašlete na naši adresu. Fotografie se záznamovým listem, kde uvedete lokalizaci a název místa, můžete posílat průběžně.
- Proveďte ekologický průzkum sledovaného krajinného prvku podle vzoru záznamového listu. Pokud se s výsledky tohoto průzkumu nebudete chtít zúčastnit soutěže BiO nebo SOČ, pak nám je zašlete na stejnou adresu.
Tento úkol není povinný - ekologický průzkum jsme schopni zajistit sami nebo Vám rádi pomůžeme. Mějte však na paměti, že dobré umístění v soutěžích Vám otevírá cestu na střední nebo vysokou školu.
Jak budete odměněni?
- Za fotografii z některého z níže uvedených krajinných prvků obdržíte příslušnou samolepku s motivem, který je uveden na plakátu „Objevujme a chraňme přírodu v zemědělské krajině Opavská a Ratibořska”, česko - polský projekt „Příroda bez hranic” (za 6 různých krajinných prvků, obdržíte celou sadu šesti samolepek):
- Je to velmi vhodné téma pro Biologickou olympiádu nebo Středoškolskou odbornou činnost a náplň práce kroužků mladých přírodovědců nebo praktik.
- Podrobněji se seznámíte se zemědělskou krajinou ve svém okolí a Vaše úspěšné fotografie budou přístupné široké veřejnosti na samolepkách.
- Nejlepší a nejaktivnější žáci a studenti získají kolekci samolepek, tričko s logem akce a bude jím nabídnuta účast na 3. mezinárodním setkání mladých ekologů a historiků v Řecku v roce 2002, za zvýhodněnou cenu.